Rybníky v Marhani znečistené stavebným odpadom

Dlhodobý problém znečistenia v okolí Marhanského rybníka sa v uplynulých rokoch podarilo čiastočne riešiť inštaláciou kontajnerov na odpad. Napriek tomu situácia nabrala nový, alarmujúci rozmer – namiesto bežného komunálneho odpadu sa v tesnej blízkosti vodnej plochy objavilo rozsiahle množstvo stavebného odpadu. V niektorých miestach sa tento odpad dokonca dostal priamo do vody, čo predstavuje vážne environmentálne riziko.

Negatívne dopady na ekosystém

Marhanský rybník je významným prírodným územím a útočiskom pre mnohé druhy vtákov, obojživelníkov a rýb. Nelegálne ukladanie stavebného odpadu môže mať dlhodobé dôsledky na kvalitu vody, biodiverzitu a celkovú ekologickú stabilitu lokality. Medzi vyhodeným materiálom sa nachádzajú kusy betónu, tehál, plastov či iné konštrukčné zvyšky, ktoré môžu kontaminovať vodu a pôdu, čím priamo ohrozujú vodné organizmy aj okolité biotopy.

Ochrana prírody je spoločnou zodpovednosťou

Zachovanie čistoty prírodných lokalít nie je len otázkou estetiky, ale najmä environmentálnej udržateľnosti. Odpad v okolí vodných plôch môže mať ďalekosiahle následky – od zhoršenia kvality vody až po úhyn živočíchov. Každý jednotlivec by mal pristupovať k ochrane prírody zodpovedne a rešpektovať zásady správnej likvidácie odpadu.

Znečisťovanie prírody je problém, ktorý presahuje lokálne hranice a dotýka sa nás všetkých. Ak neprijmeme aktívne opatrenia na ochranu životného prostredia, dôsledky môžu byť nezvratné. Starostlivosť o prírodu je spoločným záväzkom, ktorý si vyžaduje pozornosť, uvedomelosť a rešpekt k prostrediu, v ktorom žijeme.

S pozdravom
Výbor SRZ MO Giraltovce