Sčítanie kormoránov v roku 2025

Zimné sčítanie vodného vtáctva predstavuje významný medzinárodný monitorovací program, ktorý sa zameriava na zisťovanie početnosti nehniezdnych populácií vodných a na vodu viazaných vtákov. Na Slovensku sa tejto dôležitej aktivity pravidelne zúčastňuje aj Slovenský rybársky zväz (SRZ), pričom hlavnou prioritou je monitorovanie početnosti kormorána veľkého. Tento vták totiž spôsobuje značné škody na populáciách rýb, čo má negatívny dopad na ekosystémy aj rybárske hospodárstvo.

Dňa 18. januára 2025 sa pod gesciou SRZ uskutočnilo sčítanie kormoránov veľkých na území Slovenska. Na tomto procese sa podieľali zástupcovia organizačných zložiek SRZ, rybárski hospodári, zamestnanci výrobných stredísk a odborníci zo Slovenského vodohospodárskeho podniku. Výsledky sčítania odhalili celkovo 11 089 jedincov nocujúcich v rôznych lokalitách po celej krajine. Okrem toho bolo potvrdené, že približne 3000 kormoránov priletí za potravou z nocovísk nachádzajúcich sa v Maďarsku a na Ukrajine.

Najvyššie počty kormoránov boli zaznamenané v týchto oblastiach:

  • Košice a okolie: 2220 jedincov
  • Vodná nádrž Kráľová: 1386 jedincov
  • Rieka Dunaj v okolí Bratislavy: 2025 jedincov
  • Liptov: 450 jedincov

V rámci sčítania bolo identifikovaných až 131 lokalít, kde kormorány pravidelne nocujú. Tieto údaje jednoznačne potvrdzujú vysoké stavy zimujúcich kormoránov na Slovensku, čo predstavuje značný problém pre vodné ekosystémy aj rybárske revíry. Kormorán veľký patrí medzi efektívnych lovcov a jeho prítomnosť vedie k vážnemu narúšaniu pôvodných druhov rýb vo voľných vodách. Okrem environmentálnych dopadov sa negatívne dôsledky prejavujú aj v ekonomike, pričom najväčšie straty zaznamenávajú chovatelia rýb.

Výsledky tohto sčítania budú slúžiť ako podklad pre ďalšie kroky v regulácii populácie kormoránov, vrátane možných opatrení na ich kontrolu a minimalizáciu škôd, ktoré spôsobujú. Slovenský rybársky zväz v spolupráci s príslušnými inštitúciami bude pokračovať v monitorovaní a hľadaní riešení na ochranu domácich rybích populácií a udržanie ekologickej rovnováhy vo vodných ekosystémoch.

Zdroj: SRZ